predchadzajúca strana - úvod - dalsia strana


Vážení užívatelia internetu, návštevníci www.liptjan.sk

    Vítame Vás na našej www stránke a zároveň Vás pozývam na návštevu do obce Liptovský Ján. Tato obec patrí k najkrajším lokalitám Liptova a poskytuje návštevníkom širokú paletu možnosti v letnom i zimnom období. Ako sú v lete príťažlivými termálne pramene, tak v zime lákajú zasnežené svahy. Svoje miesto u nás nájde i ten, kto chce poznať, čo je to nedotknutá krása prírody a nekonečné ticho. Na obci zanechala svoje stopy i bohatá história miestnych zemepánov, čo dopĺňa pestrosť ponúkaných možností.
    V Liptovskom Jáne a v okolí sa nachádza dostatok ubytovacích a stravovacích zariadení, ktoré uspokoja požiadavky všetkých skupín návštevníkov.
   O možnostiach, ktoré Vám naša obec ponúka sa však najlepšie presvedčíte osobne, tak ako mnoho iných návštevníkov, ktorí sa k nám opäť radi vracajú.

Obec Liptovský Ján

    Na ceste medzi Liptovským Mikulášom a Liptovským Hrádkom, na ľavej strane rieky Váh sa začína jedna z najkrajších dolín Liptova - Jánska dolina. Pred vstupom do nej sa rozprestiera učupená medzi Poludnicou a Smrekovicou v údolí potoka Štiavnica v nadmorskej výške 635-650 m.n.m. malebná historická dedinka Liptovský Ján (r.1286 Vesverez, r.1358 Zent Iwan, r.1380 Zentyan, Zentyuan, Sendywan, Zentiwan, r.1386 S.Johannes, r.1471 Swaty Jan, r.1479 Zent Janus, r.1515 Swati Janszky, r.1773 Swatý Ján, r.1927 Liptovský Svätý Ján, r.1960 Liptovský Ján) známa už od 13 storočia.
    Liptovský Ján je vstupnou bránou do sveta histórie, architektúry, podivuhodných vlastností termálnych vôd , turistiky, flóry a fauny NAPANTu, poľovníctva, rybárstva či slnkom nedotknutého čara podzemných jaskýň a priepastí. V roku 1991 bol Liptovský Ján vyhlásený ako pamiatková zóna s 20 objektmi a Jánska dolina v roku 1998 ako kúpeľné miesto.


Obecný úrad LIPTOVSKÝ JÁN
Jána Kalinčiaka 39
032 03 Liptovský Ján
Slovensko
Tel.: 00421 - 44 - 526 3121
Fax: 00421 - 44 - 526 3121


    Text tejto WWW stránky spracoval Mgr. Ján Hučík na základe materiálov p.E.Grečnera, G. Hilberta, J.Svatoňa , A.Húščavu, Jozefa Kompiša, Jaroslava Kompiša, Pavla Kompiša, J.Hlavienku, P.Balla, D.Jančoviča, P.Procházku, Evy Križanovej, J.Dižku, A-Projektu, A.Droppu, P.Holúbka, Jana Čúrna.
- hlavná strana -

© foto a text Mgr.Ján HUČÍK
© design, grafika 3W sro -web design